V15T10-CP200A05-01
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
VIGOR # :
Description
BASIC SWITCH V BASICS V15
Catalog
Snap Action, Limit Switches
DataSheet
V15T10-CP200A05-01 PDF
Type Description
Series:V15
Package:Bulk
Part Status:Active
Circuit:SPST-NO
Switch Function:Off-Mom
Current Rating (Amps):10A (AC), 500mA (DC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:125 V
Actuator Type:Lever, Roller
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection:-
Features:-
Operating Force:-
Release Force:-
Pretravel:-
Differential Travel:-
Overtravel:-
Operating Temperature:-25°C ~ 125°C