AM51663D63N-A
Description
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 16A 125V
DataSheet
AM51663D63N-A PDF
Part Status:Obsolete
Circuit:SPST-NO
Switch Function:Off-Mom
Current Rating (Amps):16A (AC), 600mA (DC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:125 V
Actuator Type:Lever, Straight
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection:-
Features:Cadmium Free
Operating Force:90gf
Release Force:15gf
Pretravel:0.296" (7.5mm)
Differential Travel:0.080" (2.0mm)
Overtravel:0.087" (2.2mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C