PTS635SK25SM
Manufacturer
C&K
VIGOR # :
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Catalog
Tactile Switches
DataSheet
PTS635SK25SM PDF
Type Description
Series:PTS635
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Circuit:SPST-NO
Switch Function:Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:0.05A @ 12VDC
Actuator Type:Rectangular Button
Mounting Type:Surface Mount
Actuator Height off PCB, Vertical:2.50mm
Actuator Length, Right Angle:-
Actuator Orientation:Top Actuated
Termination Style:Gull Wing
Outline:6.10mm x 3.70mm
Illumination:Non-Illuminated
Illumination Type, Color:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Operating Force:260gf
Ingress Protection:-
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 60°C