EVQ-QWP02W
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V
Catalog
Tactile Switches
DataSheet
EVQ-QWP02W PDF
Type Description
Series:EVQQW
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Circuit:SPST-NO
Switch Function:Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:0.02A @ 15VDC
Actuator Type:Standard
Mounting Type:Surface Mount
Actuator Height off PCB, Vertical:2.50mm
Actuator Length, Right Angle:-
Actuator Orientation:Top Actuated
Termination Style:J Lead
Outline:6.20mm x 6.20mm
Illumination:Non-Illuminated
Illumination Type, Color:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Operating Force:130gf
Ingress Protection:-
Features:-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C