ATE1E-2F3-10-Z
Manufacturer
Nidec Copal Electronics
VIGOR # :
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 50MA 48V
Catalog
Toggle Switches
DataSheet
ATE1E-2F3-10-Z PDF
Type Description
Series:ATE
Package:Tray
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Circuit:SPDT
Switch Function:On-Off-On
Current Rating (Amps):50mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:48 V
Voltage Rating - DC:48 V
Actuator Type:Flatted
Actuator Length:10.00mm
Illumination:Non-Illuminated
Illumination Type, Color:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Termination Style:PC Pin
Panel Cutout Dimensions:-
Bushing Thread:Unthreaded
Ingress Protection:-
Features:Washable
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C