100AWSP1T2B4M7RE
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
DataSheet
100AWSP1T2B4M7RE PDF
Type Description
Series:100A
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Vertical
Circuit:SPDT
Switch Function:On-On
Current Rating (Amps):0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:20 V
Voltage Rating - DC:20 V
Actuator Type:Standard Round
Actuator Length:7.62mm
Features:Epoxy Sealed Terminals
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C