200MSP1T3B5M6RE
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
DataSheet
200MSP1T3B5M6RE PDF
Part Status:Active
Mounting Type:Panel Mount, Right Angle
Circuit:SPDT
Switch Function:On-On
Current Rating (Amps):0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:20 V
Voltage Rating - DC:20 V
Actuator Type:Standard Round
Actuator Length:4.68mm
Termination Style:PC Pin
Panel Cutout Dimensions:Circular - 6.35mm Dia
Bushing Thread:1/4-40
Ingress Protection:-
Features:Epoxy Sealed Terminals
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C