CT33001N020
Manufacturer
APEM Inc.
VIGOR # :
Description
SWITCH TOGGLE SPST-NO 10A 125V
Catalog
Toggle Switches
DataSheet
CT33001N020 PDF
Type Description
Series:CT
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Panel Mount
Circuit:SPST-NO
Switch Function:Off-Mom
Current Rating (Amps):10A (AC), 15A (DC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:28 V
Actuator Type:Standard Round
Actuator Length:17.50mm
Illumination:Non-Illuminated
Illumination Type, Color:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Termination Style:Screw Terminal
Panel Cutout Dimensions:Circular - 12.20mm Dia
Bushing Thread:15/32-32
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:Sealed - Fully
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
S7ALF
S7ALF
SWITCH TOGGLE DPDT 20A 125V