M2T22S4A5W30
Manufacturer
NKK Switches
VIGOR # :
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V
Catalog
Toggle Switches
DataSheet
M2T22S4A5W30 PDF
Type Description
Series:M2
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Circuit:DPDT
Switch Function:On-On
Current Rating (Amps):6A (AC), 4A (DC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:30 V
Actuator Type:Standard Round
Actuator Length:7.62mm
Illumination:Non-Illuminated
Illumination Type, Color:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Termination Style:PC Pin
Panel Cutout Dimensions:-
Bushing Thread:Unthreaded
Ingress Protection:-
Features:Process Sealed
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
ET205K12-Z
ET205K12-Z
SWITCH TOGGLE DPST 5A 125V
B12AV
B12AV
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V
8A1062C-Z
8A1062C-Z
SWITCH TOGGLE SPDT 25MA 20V
M2T22S4A5W30
M2T22S4A5W30
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V