M2022ES1W30
Manufacturer
NKK Switches
VIGOR # :
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V
Catalog
Toggle Switches
DataSheet
M2022ES1W30 PDF
Type Description
Series:M
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Panel Mount, Right Angle
Circuit:DPDT
Switch Function:On-On
Current Rating (Amps):6A (AC), 4A (DC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:30 V
Actuator Type:Flatted
Actuator Length:11.40mm
Illumination:Non-Illuminated
Illumination Type, Color:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Termination Style:PC Pin
Panel Cutout Dimensions:Circular - 6.50mm Dia
Bushing Thread:1/4-40
Ingress Protection:-
Features:Epoxy Sealed Terminals
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C