12164AD2G12X408
Manufacturer
APEM Inc.
VIGOR # :
Description
SWITCH TOGGLE DP3T 4A 125V
Catalog
Toggle Switches
DataSheet
12164AD2G12X408 PDF
Type Description
Series:12000
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Panel Mount
Circuit:DP3T
Switch Function:On-On-On
Current Rating (Amps):4A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:30 V
Actuator Type:Standard Round
Actuator Length:11.80mm
Illumination:Non-Illuminated
Illumination Type, Color:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Termination Style:Solder Lug
Panel Cutout Dimensions:Circular - 12.00mm Dia
Bushing Thread:15/32-32
Ingress Protection:-
Features:Jumper needed to achieve triple throw
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C