100AWDP1T1B1M1QEH
Manufacturer
E-Switch
VIGOR # :
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
Catalog
Toggle Switches
DataSheet
100AWDP1T1B1M1QEH PDF
Type Description
Series:100A
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Panel Mount
Circuit:DPDT
Switch Function:On-On
Current Rating (Amps):5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:120 V
Voltage Rating - DC:28 V
Actuator Type:Standard Round
Actuator Length:10.55mm
Illumination:Non-Illuminated
Illumination Type, Color:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Termination Style:Solder Lug
Panel Cutout Dimensions:Circular - 6.35mm Dia
Bushing Thread:1/4-40
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:Epoxy Sealed Terminals
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C