200AWMSP5T1A1M2QE
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V
DataSheet
200AWMSP5T1A1M2QE PDF
Type Description
Series:200A
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Circuit:SPDT
Switch Function:On-Off-Mom
Current Rating (Amps):3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:120 V
Voltage Rating - DC:28 V
Actuator Type:Standard Round
Actuator Length:10.16mm
Features:Epoxy Sealed Terminals
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C