200AWMDP2T1A1M6RE
Manufacturer
E-Switch
VIGOR # :
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Catalog
Toggle Switches
DataSheet
200AWMDP2T1A1M6RE PDF
Type Description
Series:200A
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Circuit:DPDT
Switch Function:On-Mom
Current Rating (Amps):0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:20 V
Voltage Rating - DC:20 V
Actuator Type:Standard Round
Actuator Length:10.16mm
Illumination:Non-Illuminated
Illumination Type, Color:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Termination Style:PC Pin
Panel Cutout Dimensions:-
Bushing Thread:Unthreaded
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:Epoxy Sealed Terminals
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C