101TL2834-7
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
VIGOR # :
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 115V
Catalog
Toggle Switches
DataSheet
101TL2834-7 PDF
Type Description
Series:TL
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Panel Mount
Circuit:SPDT
Switch Function:Mom-Off-Mom
Current Rating (Amps):100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:115 V
Voltage Rating - DC:28 V
Actuator Type:Standard Round
Actuator Length:17.27mm
Illumination:Non-Illuminated
Illumination Type, Color:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Termination Style:IWTS
Panel Cutout Dimensions:Circular - 12.40mm Dia
Bushing Thread:15/32-32
Ingress Protection:Environment Sealed
Features:-
Operating Temperature:-65°C ~ 71°C