200MDP1T3B2M6RE
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
DataSheet
200MDP1T3B2M6RE PDF
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Circuit:DPDT
Switch Function:On-On
Current Rating (Amps):0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:20 V
Voltage Rating - DC:20 V
Actuator Type:Standard Round
Actuator Length:7.37mm
Termination Style:PC Pin
Panel Cutout Dimensions:-
Bushing Thread:Unthreaded
Ingress Protection:-
Features:Epoxy Sealed Terminals
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C