34ASP16T1M1QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
DataSheet
34ASP16T1M1QT PDF
Type Description
Series:34A
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Panel Mount
Circuit:SPDT
Switch Function:On-On
Current Rating (Amps):5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:28 V
Actuator Type:Flatted
Actuator Length:11.43mm
Illumination Voltage (Nominal):-
Termination Style:Solder Lug
Panel Cutout Dimensions:Circular - 6.35mm Dia
Bushing Thread:1/4-40
Ingress Protection:-
Features:-
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C