U28SPYZQE
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
DataSheet
U28SPYZQE PDF
Part Status:Active
Mounting Type:Panel Mount
Circuit:DPDT
Switch Function:On-Mom
Current Rating (Amps):5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:120 V
Voltage Rating - DC:28 V
Actuator Type:Anti-Rotation
Actuator Length:10.67mm
Illumination Voltage (Nominal):-
Termination Style:Solder Lug
Panel Cutout Dimensions:Circular - 6.35mm Dia
Bushing Thread:1/4-40
Ingress Protection:-
Features:Epoxy Sealed Terminals
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C