27ET124-G
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
VIGOR # :
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 4A 28V
Catalog
Toggle Switches
DataSheet
27ET124-G PDF
Type Description
Series:ET
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Panel Mount
Circuit:DPDT
Switch Function:Mom-On-Mom
Current Rating (Amps):4A (DC)
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:28 V
Actuator Type:Locking Lever
Actuator Length:25.90mm
Illumination:Non-Illuminated
Illumination Type, Color:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Termination Style:Wire Leads
Panel Cutout Dimensions:Circular - 12.40mm Dia
Bushing Thread:15/32-32
Ingress Protection:Environment Sealed
Features:Magnetic Hold
Operating Temperature:-65°C ~ 71°C