100AWSP4T2B4M1QE
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
DataSheet
100AWSP4T2B4M1QE PDF
Type Description
Series:100A
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:-
Circuit:SPDT
Switch Function:Mom-Off-Mom
Current Rating (Amps):5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:120 V
Voltage Rating - DC:28 V
Actuator Type:Standard Round
Actuator Length:7.62mm
Illumination Voltage (Nominal):-
Termination Style:Solder Lug
Features:Epoxy Sealed Terminals
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C