M2022SA2W30
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V
DataSheet
M2022SA2W30 PDF
Type Description
Series:M
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Circuit:DPDT
Switch Function:On-On
Current Rating (Amps):6A (AC), 4A (DC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:30 V
Actuator Type:Standard Round
Actuator Length:12.27mm
Termination Style:PC Pin
Panel Cutout Dimensions:-
Bushing Thread:Unthreaded
Ingress Protection:-
Features:Epoxy Sealed Terminals
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C