11136AD2
Manufacturer
APEM Inc.
VIGOR # :
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 4A 125V
Catalog
Toggle Switches
DataSheet
11136AD2 PDF
Type Description
Series:11000
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Panel Mount
Circuit:SPDT
Switch Function:On-On
Current Rating (Amps):4A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:30 V
Actuator Type:Standard Round
Actuator Length:11.30mm
Illumination:Non-Illuminated
Illumination Type, Color:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Termination Style:Solder Lug
Panel Cutout Dimensions:Circular - 6.50mm Dia
Bushing Thread:1/4-40
Ingress Protection:-
Features:Epoxy Sealed Terminals
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C