M2024LL1W30/328/U
Manufacturer
NKK Switches
VIGOR # :
Description
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V
Catalog
Toggle Switches
DataSheet
M2024LL1W30/328/U PDF
Type Description
Series:M
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Panel Mount, Right Angle
Circuit:SP3T
Switch Function:On-On-On
Current Rating (Amps):6A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:30 V
Actuator Type:Locking Lever
Actuator Length:16.50mm
Illumination:Non-Illuminated
Illumination Type, Color:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Termination Style:PC Pin
Panel Cutout Dimensions:Circular - 6.50mm Dia
Bushing Thread:1/4-40
Ingress Protection:-
Features:Jumper needed to achieve triple throw
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C