ESDBPT-100MM
Manufacturer
Bertech
VIGOR # :
Description
100 MM WIDE, ESD SAFE TAPE, BLUE
Catalog
Tape
DataSheet
ESDBPT-100MM PDF
Type Description
Series:ESDBPT
Package:Bulk
Part Status:Active
Tape Type:Masking
Adhesive:Silicone
Backing, Carrier:Polyester Film
Thickness:0.0025" (2.5 mils, 0.064mm)
Thickness - Adhesive:0.0015" (1.5 mils, 0.038mm)
Thickness - Backing, Carrier:0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Width:3.94" (100.00mm)
Length:216' (66.0m) 72 yds
Color:Blue
Usage:Masking, Packaging
Temperature Range:-40°F ~ 356°F (-40°C ~ 180°C)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
3M 8997 0.75
3M 8997 0.75" X 4"-100
POLY TAPE 0.75"X4" ROLL OF 100
3M 5425 0.188
3M 5425 0.188" X 36YD