SWT-200MM
Manufacturer
Bertech
VIGOR # :
Description
200 MM WIDE SOLDER WAVE MSK TAPE
Catalog
Tape
DataSheet
SWT-200MM PDF
Type Description
Series:SWT
Package:Bulk
Part Status:Active
Tape Type:Masking
Adhesive:Rubber
Backing, Carrier:Crepe Paper
Thickness:0.0076" (7.6 mils, 0.193mm)
Thickness - Adhesive:-
Thickness - Backing, Carrier:-
Width:7.87" (200.00mm)
Length:180' (55.0m) 60 yds
Color:Beige
Usage:Masking, High Temperature, Wave Soldering
Temperature Range:302°F (150°C)