KPT5-125MM
Manufacturer
Bertech
VIGOR # :
Description
125 MM W TAPE 5 MIL THK
Catalog
Tape
DataSheet
KPT5-125MM PDF
Type Description
Series:KPT5
Package:Bulk
Part Status:Active
Tape Type:Masking
Adhesive:Silicone
Backing, Carrier:Polyimide
Thickness:0.0065" (6.5 mils, 0.165mm)
Thickness - Adhesive:0.0015" (1.5 mils, 0.038mm)
Thickness - Backing, Carrier:0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
Width:4.92" (125.00mm)
Length:108' (32.9m) 36 yds
Color:Amber
Usage:Masking
Temperature Range:-99°F ~ 500°F (-73°C ~ 260°C)