1.625-5-RP32
Manufacturer
3M
VIGOR # :
Description
TAPE DBL COATED GRY 1 5/8"X 5YDS
Catalog
Tape
DataSheet
1.625-5-RP32 PDF
Type Description
Series:VHB™ RP32
Package:Bulk
Part Status:Active
Tape Type:Double Coated, Double Sided
Adhesive:Acrylic
Backing, Carrier:Acrylic Foam
Thickness:0.0320" (32.0 mils, 0.813mm)
Thickness - Adhesive:-
Thickness - Backing, Carrier:-
Width:1.63" (41.28mm) 1 5/8"
Length:15' (4.6m) 5 yds
Color:Gray
Usage:Bonding
Temperature Range:200°F (93°C) Max
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
3M 4952 0.5
3M 4952 0.5" X 1.25"-25
TAPE DBL COAT 1/2"X 1 1/4" 25/PK
3M 3431 1.5
3M 3431 1.5" X 3"-25
TAPE REFLECT 1 1/2"X 3" 25/PK