3M 2552 CIRCLE-0.813"-1000
Description
TAPE DAMP FL 13/16" DIA 1000/RL
Catalog
Tape
DataSheet
3M 2552 CIRCLE-0.813"-1000 PDF
Type Description
Series:2552
Package:Bulk
Part Status:Active
Tape Type:Damping Foil
Adhesive:Acrylic
Backing, Carrier:Aluminum, Dead Soft
Thickness:0.0150" (15.0 mils, 0.381mm)
Thickness - Adhesive:0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
Thickness - Backing, Carrier:0.0100" (10.0 mils, 0.254mm)
Width:0.81" (20.65mm) 13/16" dia
Length:-
Color:Clear
Usage:-
Temperature Range:-25°F ~ 176°F (-32°C ~ 80°C)
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
3M 4056 0.5
3M 4056 0.5" X 3"-100
TAPE DBL COATED 1/2"X 3" 100/PK
3M 616 5
3M 616 5" X 1.25"-25