
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 433 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Tape Type: | Aluminum Foil |
| Adhesive: | Silicone Thermosetting |
| Backing, Carrier: | Aluminum Foil |
| Thickness: | 0.0036" (3.6 mils, 0.091mm) |
| Thickness - Adhesive: | 0.0016" (1.6 mils, 0.041mm) |
| Thickness - Backing, Carrier: | 0.0020" (2.0 mils, 0.051mm) |
| Width: | 0.44" (11.13mm) 7/16" |
| Length: | 180' (55.0m) 60 yds |
| Color: | Silver |
| Usage: | - |
| Temperature Range: | -65°F ~ 600°F (-54°C ~ 316°C) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of 3M 433 0.438" X 60YD is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TAPE DBL COATED BLK 8"X 8" 10/PK
TAPE MASKING TAN 1/4"X 60YD 8/PK
TAPE ELECTRICAL AMBER 12"X 36YDS
ALUM ELECT 2900UF 25V 16X30 AXIA
FUSE 500A 1.2KVAC INDIC
TAPE ALUM FOIL SIL 7/16"X 60YDS
DC DC CONVERTER 18.5V 50W