
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 363 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Tape Type: | Glass Cloth |
| Adhesive: | Silicone Thermosetting |
| Backing, Carrier: | Aluminum Foil |
| Thickness: | 0.0073" (7.3 mils, 0.185mm) |
| Thickness - Adhesive: | 0.0039" (3.9 mils, 0.099mm) |
| Thickness - Backing, Carrier: | 0.0034" (3.4 mils, 0.086mm) |
| Width: | 1.00" (25.40mm) |
| Length: | 8.00" (203.20mm) |
| Color: | Silver |
| Usage: | - |
| Temperature Range: | -65°F ~ 600°F (-54°C ~ 316°C) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of 3M 363 1" X 8"-100 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TAPE DBL COAT WHT 1"X 10" 10/PK
TAPE ALUM FOIL SIL 1/8"X 60YDS
TAPE DBL COAT 1 1/2"X 1.5" 5/PK
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
TERM BLOCK 24POS 5.08MM PCB
TAPE GLASS CLOTH 1"X 8" 100/RL