R5003-NIST
Manufacturer
REED Instruments
VIGOR # :
Description
DUAL INPUT AC VOLTAGE/CURRENT DA
Catalog
Equipment - Electrical Testers, Current Probes
DataSheet
R5003-NIST PDF
Type Description
Series:-
Package:Retail Package
Part Status:Active
Type:Voltage Detector
Specifications:Measures AC Voltage 10 ~ 600VAC and Current 10 ~ 200A
Ratings:CAT III 600V
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
I30
I30
CLAMP CURRENT AC/DC 30A
I40S-EL3X/3PK
I40S-EL3X/3PK
CLAMP-ON TRANSFORMER I40S-EL 3PK
R5030
R5030
500A TRUE RMS AC/DC CLAMP METER