T3AFG500
Manufacturer
Teledyne LeCroy
VIGOR # :
Description
500 MHZ, 2.4 GS/S, 20 MPTS, 2 CH
Catalog
Equipment - Function Generators
DataSheet
T3AFG500 PDF
Type Description
Series:T3AFG
Package:Box
Part Status:Active
Type:Function Generator, DDS
Function:Arbitrary, Sweep
Number of Channels:1
Frequency - Max:5 MHz
Signal Types:Sine, Square, Ramp, Pulse
Display Type:TFT - Color LCD
Supply Voltage:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
DG812
DG812
FUNCTION GENERATOR 10MHZ 2CH 16B
TGA12102
TGA12102
WAVEFORM GENERATOR 2CH USBGPIB
4001A
4001A
FUNCTION GENERATOR 4MHZ SWEEP
JPSP10LRLCC000C57
JPSP10LRLCC000C57
SFP+ 10G CWDM 1350NM - 1610NM 10
442-02
442-02 1/2" CARBON STEEL BRUSHES
T3AFG500
T3AFG500