PS/EY060N020-22
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC-DC HV PSU, 1200W, NEGATIVE PO
Catalog
Equipment - Power Supplies (Test, Bench)
DataSheet
PS/EY060N020-22 PDF
Type Description
Series:EY
Package:Box
Part Status:Active
Type:Bench (AC to DC)
Voltage - Supply:180 ~ 264VAC
Voltage - Output:0 ~ 60kVDC
Current - Output:0 ~ 20mA
Display Type:Digital
Number of Characters:4 (2)
Number of Outputs:1
Size / Dimension:20.500" L x 17.000" W x 3.375" H (520.70mm x 431.80mm x 85.73mm)
Features:Programmable, RS232 and USB Interface
Power (Watts):1200W