BU-3030-A-24-0
Manufacturer
Mueller Electric Co.
VIGOR # :
Description
TEST LEAD GATOR TO GATOR 24"
Catalog
Test Leads - Jumper, Specialty
DataSheet
BU-3030-A-24-0 PDF
Type Description
Series:BU
Package:Bulk
Part Status:Active
Configuration:Alligator to Alligator
1st Connector:Alligator Clip, Insulated
2nd Connector:Alligator Clip, Insulated
Cable Length:24.0" (609.60mm)
Contents:1 Lead, Black
Material - Insulation:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Wire Gauge:20 AWG
Voltage - Rated:300V
Current Rating (Amps):10 A
Temperature Range:221°F (105°C)