TSCAN-450
Manufacturer
Thermometrics (Amphenol Advanced Sensors)
VIGOR # :
Description
NON-CONTACT INFRARED (IR) HANHEL
Catalog
Thermometers
DataSheet
TSCAN-450 PDF
Type Description
Series:*
Package:-
Part Status:Active
Type:Handheld
Temperature Display:C°/F°
Temperature Range:93.2 ~ 109.4°F (34 ~ 43°C)
Display Type:LCD
Input Type:Infrared
Features:Auto Off, Backlight, Memory
Probe Type:-
Battery Cell Size:AAA (2)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
912B
912B
THERMOMETER DUAL INPUT
TMP50-NIST
TMP50-NIST
TMP50 SINGLE INPUT TYPE K/J THER
TPI 373
TPI 373
METER TEMP IR LASER 14-950DEG F
RP73D2A93R1BTDF
RP73D2A93R1BTDF
RES SMD 93.1 OHM 0.1% 1/8W 0805
P6SMBJ45A
P6SMBJ45A
TVS SMB 45V 600W UNI