CT-2500/LE
Manufacturer
Panduit Corporation
VIGOR # :
Description
CRMPTOOL(EUROPE),LITHIUMBATOPD,E
Catalog
Crimpers, Applicators, Presses
DataSheet
CT-2500/LE PDF
Type Description
Series:Blackfin®
Package:Bulk
Part Status:Active
Tool Method:Battery Powered
Tool Type:Hand Crimper
Tool Type Feature:Without Crimp Head
For Use With/Related Products:Varies by Crimp Head
Wire Gauge or Range - AWG:-
Wire Gauge or Range - mm²:-
Ratcheting:No Ratchet
Wire Entry Location:-
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
TOOL HAND CRIMPER 20-26AWG SIDE
FA2 APPLICATOR - MECHANICAL FEED
TOOL HAND CRIMPER 20-24AWG SIDE
1812J0250104MXT
1812J0250104MXT
CAP CER 0.1UF 25V X7R 1812
ELM 2-285
ELM 2-285
LED MT SR VERT X 0.285" 3MM 2LD
KSK-1A80-1520
KSK-1A80-1520
SWITCH REED SPST-NO 500MA 170V