S16RCM14
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
VIGOR # :
Description
TOOL DIE CRIMP 14AWG 16CONTACT
Catalog
Crimpers - Crimp Heads, Die Sets
DataSheet
S16RCM14 PDF
Type Description
Series:Trim Trio® UTS
Package:Box
Part Status:Active
Tool Type:Crimp Head
For Use With/Related Products:Circular Contacts, 14 AWG
Specifications:-
Compatible Tools:SHANDLES
Cable Group:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONTOOL APPLICATOR KIT FOR CONMP
CD-800-2
CD-800-2
DIEINSERT,CA-800APPLICATOR,2,BU,
D SUB MIXED DIE FOR SHORT FEMALE
S16RCM14
S16RCM14
TOOL DIE CRIMP 14AWG 16CONTACT
937-SP-301010R
937-SP-301010R
CONN MOD PLUG 10P10C UNSHIELDED
GA0603H332JXXAC31G
GA0603H332JXXAC31G
CAP CER 3300PF 25V X8R 0603
8D511W98PB-LC
8D511W98PB-LC
CONN PLUG HSNG MALE 6POS INLINE