06-0100-30SW
Manufacturer
3M
VIGOR # :
Description
3M SPEEDGLAS WELDING HELMET
Catalog
Personal Protective Equipment (PPE)
DataSheet
06-0100-30SW PDF
Type Description
Series:Speedglas
Package:Box
Part Status:Active
Type:Helmet
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FC-G-L
FC-G-L
LRG. GENERAL PURPOSE FINGER COTS
3M PRIVO PROTECTIVE EYEW 1=1PC
3M RATCHET HEADGEAR 82521 1=1PC
TGL41-12C
TGL41-12C
TVS MELF 9.7V 400W BI
06-0100-30SW
06-0100-30SW
3M SPEEDGLAS WELDING HELMET
CSD17579Q5AT
CSD17579Q5AT
MOSFET N-CH 30V 25A 8VSON