CCT261631-30-06-02
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CURR SENSE XFMR 30A CHAS MNT
Catalog
Current Sense Transformers
DataSheet
CCT261631-30-06-02 PDF
Type Description
Series:CCT
Package:Bulk
Part Status:Active
Frequency Range:50/60Hz
Type:Non-Invasive (Split Core)
Current Rating (Amps):3000:1
Inductance:492Ohm
ET (Volt-Time):-
Turns Ratio - Primary:Secondary:Chassis Mount
Current Ratio:1.126" L x 0.728" W (28.60mm x 18.50mm)
DC Resistance (DCR):1.260" (32.00mm)