CCT272440-80-10-00
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CURR SENSE XFMR 80A CHAS MNT
Catalog
Current Sense Transformers
DataSheet
CCT272440-80-10-00 PDF
Type Description
Series:CCT
Package:Bulk
Part Status:Active
Frequency Range:50/60Hz
Type:Non-Invasive (Split Core)
Current Rating (Amps):3000:1
Inductance:352Ohm
ET (Volt-Time):-
Turns Ratio - Primary:Secondary:Chassis Mount
Current Ratio:1.201" L x 1.083" W (30.50mm x 27.50mm)
DC Resistance (DCR):1.634" (41.50mm)
Ratings:Wire Leads with Connector
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CT60A
CT60A
CURR SENSE XFMR 5A CHAS MNT
CR3110-3000-72
CR3110-3000-72
CURR SENSE XFMR
CT-1060
CT-1060
CURR SENSE XFMR 60A T/H
0603Y1000821JDR
0603Y1000821JDR
CAP CER 820PF 100V X7R 0603
CCT272440-80-10-00
CCT272440-80-10-00
CURR SENSE XFMR 80A CHAS MNT