CCT406393-600-36-00
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CURR SENSE XFMR 600A CHAS MNT
Catalog
Current Sense Transformers
DataSheet
CCT406393-600-36-00 PDF
Type Description
Series:CCT
Package:Bulk
Part Status:Active
Frequency Range:50Hz ~ 60Hz
Type:Non-Invasive (Solid Core)
Current Rating (Amps):3000:1
Inductance:-
ET (Volt-Time):-
Turns Ratio - Primary:Secondary:Chassis Mount
Current Ratio:1.575" L x 2.480" W (40.00mm x 63.00mm)
DC Resistance (DCR):3.661" (93.00mm)