B82801C0145A050
Description
CURR SENSE XFMR 1:50 SMD
DataSheet
B82801C0145A050 PDF
Type Description
Series:B82801C
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Frequency Range:50kHz ~ 500kHz
Type:Invasive
Current Rating (Amps):1:50
Inductance:-
ET (Volt-Time):0.28mOhm Primary, 400mOhm Secondary
Turns Ratio - Primary:Secondary:-
Current Ratio:Surface Mount
DC Resistance (DCR):0.560" L x 0.530" W (14.22mm x 13.46mm)
Ratings:0.394" (10.00mm)