PA1005.050NLT
Description
CURR SENSE XFMR 1:50 20A SMD
DataSheet
PA1005.050NLT PDF
Type Description
Series:PA1005.XXXNL
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Frequency Range:50kHz ~ 1MHz
Type:Invasive
Current Rating (Amps):-
Inductance:1:50
ET (Volt-Time):-
Turns Ratio - Primary:Secondary:0.75mOhm Primary, 1.5Ohm Secondary
Current Ratio:-
DC Resistance (DCR):Surface Mount
Ratings:0.284" L x 0.330" W (7.21mm x 8.38mm)
Mounting Type:0.217" (5.50mm)