VPM240-670
Description
PWR XFMR TORO 160VA CHAS MT
DataSheet
VPM240-670 PDF
Type Description
Series:Toroidal Medical, VPM
Package:Box
Part Status:Active
Type:Toroidal
Voltage - Primary:100V, 120V, 220V, 240V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 120V, Series 240V
Current - Output (Max):Parallel 1.33A, Series 670mA
Center Tap:No
Power - Max:160VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:113.00mm Dia
Height - Seated (Max):52.00mm