1182Q240P
Description
PWR XFMR TORO 1500VA CHAS MT
DataSheet
1182Q240P PDF
Type:Toroidal
Voltage - Primary:117V
Voltage - Secondary (Full Load):240V
Current - Output (Max):6.3A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Single
Center Tap:No
Power - Max:1500VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:187.96mm Dia
Height - Seated (Max):82.55mm