VPL28-1700
Description
PWR XFMR LAMINATED 50.0VA CHAS
DataSheet
VPL28-1700 PDF
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):28V
Current - Output (Max):1.786A
Center Tap:No
Power - Max:50.0VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:57.15mm L x 101.6mm W
Height - Seated (Max):65.09mm