VPT12-20800
Manufacturer
Triad Magnetics
VIGOR # :
Description
PWR XFMR TORO 250VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
VPT12-20800 PDF
Type Description
Series:Chassis Mount: World Series™
Package:Box
Part Status:Active
Type:Toroidal
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 6V, Series 12V
Current - Output (Max):Parallel 41.6A, Series 20.8A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:250VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:112.00mm Dia x 54.00mm W
Height - Seated (Max):58.0mm