MPI-250-48
DataSheet
MPI-250-48 PDF
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:100V, 115V, 200V, 215V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 24V, Series 48V
Current - Output (Max):Parallel 10.4A, Series 5.2A
Termination Style:Terminal Block
Size / Dimension:104.80mm L x 104.90mm W
Height - Seated (Max):98.20mm
Voltage - Isolation:4000Vrms
Weight:6.8 lbs (3.1 kg)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
F-217X
F-217X
PWR XFMR LAMINATED 14.4VA CHAS
164D48
164D48
PWR XFMR LAMINATED 1.1VA TH
2500MD-1-003
2500MD-1-003
PWR XFMR TORO 2500VA CHAS MT
MPI-250-48
MPI-250-48
SFE1M
SFE1M
DIODE SFR MELF 1000V 1A
ATQT3-XPRO
ATQT3-XPRO
EXTENSION BOARD QT3-XPRO
H2U64U1H2C0200
H2U64U1H2C0200
915MHZ ISM 902-928MHZ TELA CERAM