1182G117
Description
PWR XFMR TORO 50VA CHAS MT
DataSheet
1182G117 PDF
Type:Toroidal
Voltage - Primary:117V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 117V, Series 234V
Current - Output (Max):Parallel 428mA, Series 214mA
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:50VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:82.55mm Dia
Height - Seated (Max):38.10mm