VPS36-1200-B
Manufacturer
Triad Magnetics
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 43VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
VPS36-1200-B PDF
Type Description
Series:Chassis Mount: World Series™
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max):Parallel 2.4A, Series 1.2A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:43VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Solder, Quick Connect
Size / Dimension:58.67mm L x 50.80mm W
Height - Seated (Max):68.33mm